Rodzina Kamrowskich występuje w okolicach Gniewa i Nowej Cerkwi od XVIII wieku.
Franciszek Jan, syn Mariana i Pelagii Kolasińskiej, urodził się 24 listopada 1932 roku we wsi Gręblin w powiecie tczewskim. Chrzest 4 grudnia 1932 roku w kościele parafialnym w Wielkim Garcu. Jego rodzeństwo to: Henryka Maria, Witold Marian i Maria Teresa. Ojciec umarł 6 listopada 1945 w Tczewie, matka - 20 lutego 1969 w Gniewie.
Franciszek pisał w życiorysie: Przed wojną rodzice moi trudnili się drobnym kupiectwem. Po wkroczeniu Niemców na teren Polski ojca wzięto do niewoli, ponieważ jako kapral stanął w obronie ojczyzny. Przebywał w niewoli dwa lata. W międzyczasie zabrano nam sklep o przesiedlono do drewnianego domu, odległego od wsi o 2 km., w którym spędziliśmy okupację. W 1939 roku zacząłem uczęszczać do szkoły niemieckiej. Do I-szej Komunii Św. przystąpiłem w sierpniu 1944 r. w Subkowach [13 sierpnia]. Po wyzwoleniu na terenie rodzinnej wsi utworzono 4-klasową szkołę, której stałem się uczniem. V i VI klasę ukończyłem w Wielkim Garcu, odległym o 2 km od Gręblina, a VII w Tczewie. [Bierzmowanie 10 czerwca 1946 roku w kościele parafialnym w Pelplinie]. W 1948 r. wstąpiłem do Państwowego Gimnazjum Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, gdzie w maju 1952 r. otrzymałem świadectwo dojrzałości. Dnia 18 i 19 marca 1952 r. brałem udział w zawodach II stopnia Olimpiady Matematycznej w Poznaniu.
Po raz pierwszy zgłosił się do Seminarium w Pelplinie w lipcu 1952 roku - już po terminie. Nie został więc przyjęty.
W życiorysie z 1953 roku pisał: Obecnie jestem studentem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku [Wrzeszczu na Wydziale Chemii (IX 1952 do VI 1953]. Jestem na utrzymaniu matki, będącej kierownikiem Punktu Sprzedaży Detalicznej w Gręblinie. Idąc na głosem Bożym pragnę studiować teologię. Po ukończeniu pierwszego roku studiów przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 stycznia 1959 roku podczas Mszy Świętej w kościele katedralnym. W seminarium był prefektem chorych i zajmował się ogrodem.
Prymicje odprawił w niedzielę 25 stycznia 1959 roku w kościele parafialnym w Wielkim Garcu.
Ks. Franciszek był najpierw od 1 lutego 1959 roku wikariuszem parafii w Chojnicach. 22 grudnia 1961 roku został mianowany rektorem kościoła szkolnego w Chojnicach. Przed egzaminem proboszczowskim opinię wystawił 30 sierpnia 1963 roku proboszcz i dziekan chojnicki, ks. dr Arkadiusz Liss. Pisał: Jako wikariusz okazywał wielkie zainteresowanie w pracy duszpasterskiej. Zawsze chętny i obowiązkowy. Prowadził koło ministrantów i młodzież męską i żeńską, której poświęcił serce i włożył wielki wkład swej pracy. Regularnie urządzał nabożeństwa dla nich i wygłaszał konferencje. Jako katecheta w szkole podstawowej i technikum systematycznym nauczaniem zyskał sobie młodzież szkolną. Dlatego po odejściu Księdza Prefekta Liceum Ogólnokształcącego … Biskup Ordynariusz polecił prowadzić mu szkoły średnie i zlecił opiekę nad kościołem gimnazjalnym. Zatem od grudnia 1961 r. oddaje się w pełni wychowaniu młodzieży szkół średnich i dalej prowadzi Czcicielki Maryji. Umiał w tym krótkim czasie zrealizować zaległości pozostawione po odbudowie wieży w kościele gimnazjalnym. Sprawił Drogę Krzyżową do kościoła gimnazjalnego. Wypełnia dodatkowo pomoc w pracy parafialnej. Jego stosunek do Władzy Kościelnej i Przełożonych jest zawsze kapłański, stosunek do kolegów poprawny.
Od 8 marca 1966 roku został mianowany wikariuszem parafii w Chełmży.
Ks. Fanciszek pisał 2 czerwca 1967 roku prośbę o powierzenie mu parafii we Wtelnie w dekanacie fordońskim. Ponownie pisał 7 sierpnia 1967 roku; tym razem o parafię w Czarżu. Od 30 września 1967 roku został administratorem parafii w Czarżu w dekanacie bierzgłowskim. Przyjął ją z rąk przechodzącego na emeryturę ks. Jana Grzembki.
Był referentem ds. sztuki kościelnej dla dekanatu bierzgłowskiego od 14 stycznia 1976 roku. Proboszczem parafii w Czarżu od 24 lutego 1976 roku.
Dnia 3 kwietnia 1981 roku prosił o zezwolenie na zaoczne studia magisterskie i licencjackie na Wydziale Teologicznym Papieskiego Studium Teologicznego w Poznaniu. Otrzymał zezwolenie biskupa Zygfryda Ignacego Kowalskiego.
Wicedziekanem dekanatu bierzgłowskiego zostsł 1 maja 1981 roku.
Licencjat z teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu 1 grudnia 1982 roku; praca pt. Bóg jako najwyższa miłość w pismach ks. Franciszka Sawickiego. Zezwolenie na studia policencjackie w Poznaniu otrzymał od biskupa Mariana Przykuckiego 18 kwietnia 1983 roku.
23 sierpnia 1984 roku został dziekanem dekanatu bierzgłowskiego.
Doktorat teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu obronił 26 kwietnia 1985 roku na podstawie rozprawy pt. Życie ludzkie w myśli ks. Franciszka Sawickiego. Studium nad doświadczeniem religijnym ludzkości jako źródło refleksji filozoficznej.
25 marca 1992 roku stał się kapłanem diecezji toruńskiej.
16 września 1992 roku został diecezjalnym wizytatorem w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Toruńskiej dla Grudziądzkiego Ośrodka Dokształcania Katechetycznego.
Kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Toruńskiej został mianowany 16 listopada 1992 roku.
Dziekanem dekanatu bierzgłowskiego był do 2 grudnia 2001 roku, kiedy to parafia Czarże znalazła się w nowo utworzonym dekanacie unisławskim.
Ks. Franciszek był m.in. członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Chełmińskiej, a potem Diecezji Toruńskiej. Był w składzie Komisji Roboczej ds. Duchowieństwa Pierwszego Synodu Diecezji Toruńskiej.
Ukończywszy 75. rok życia, poprosił 29 kwietnia 2008 roku o przesunięcie czasu odejścia na emeryturę do lata 2009 roku. Biskup Toruński, odpowiadając 30 kwietnia 2008 roku, odłożył podjęcie decyzji do czerwca 2009 roku.
Dekretem z 7 czerwca 2009 roku został zwolniony z urzędu proboszcza parafii w Czarżu z dniem 1 sierpnia 2009 roku i przeniesiony w stan spoczynku. Ks. Franciszek został rezydentem w parafii w Pączewie w diecezji pelplińskiej.
Umarł 8 lutego 2023 w Pączewie. Eksporta do kościoła parafialnego w Pączewie miała miejsce we wtorek 14 lutego 2023 roku. Msza Święta o godz. 1800. Pogrzeb odbył się w środę 15 lutego 2023 roku o godz. 1100 w Wielkim Garcu pod przewodnictwem biskupa toruńskiego dra hab. Wiesława Andrzeja Śmigla; kazanie wygłosił proboszcz miejscowy ks. dr Wojciech Gruba. Ciało śp. księdza Franciszka Kamrowskiego zostało złożone do grobu w Wielkim Garcu.