Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Czarże

Rys biograficzny śp. księdza kanonika dr Franciszka Jana Kamrowskiego

Niedziela, 04 Luty 2024 r.

Rys biograficzny śp. księdza kanonika dr Franciszka Jana Kamrowskiego


Rodzina Kamrowskich występuje w okolicach Gniewa i Nowej Cerkwi od XVIII wieku.

Franciszek Jan, syn Mariana i Pelagii Kolasińskiej, urodził się 24 listopada 1932 roku we wsi Gręblin w powiecie tczewskim. Chrzest 4 grudnia 1932 roku w kościele parafialnym w Wielkim Garcu. Jego rodzeństwo to: Henryka Maria, Witold Marian i Maria Teresa. Ojciec umarł 6 listopada 1945 w Tczewie, matka - 20 lutego 1969 w Gniewie.

Franciszek pisał w życiorysie: Przed wojną rodzice moi trudnili się drobnym kupiectwem. Po wkroczeniu Niemców na teren Polski ojca wzięto do niewoli, ponieważ jako kapral stanął w obronie ojczyzny. Przebywał w niewoli dwa lata. W międzyczasie zabrano nam sklep o przesiedlono do drewnianego domu, odległego od wsi o 2 km., w którym spędziliśmy okupację. W 1939 roku zacząłem uczęszczać do szkoły niemieckiej. Do I-szej Komunii Św. przystąpiłem w sierpniu 1944 r. w Subkowach [13 sierpnia]. Po wyzwoleniu na terenie rodzinnej wsi utworzono 4-klasową szkołę, której stałem się uczniem. V i VI klasę ukończyłem w Wielkim Garcu, odległym o 2 km od Gręblina, a VII w Tczewie. [Bierzmowanie 10 czerwca 1946 roku w kościele parafialnym w Pelplinie]. W 1948 r. wstąpiłem do Państwowego Gimnazjum Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, gdzie w maju 1952 r. otrzymałem świadectwo dojrzałości. Dnia 18 i 19 marca 1952 r. brałem udział w zawodach II stopnia Olimpiady Matematycznej w Poznaniu.

Po raz pierwszy zgłosił się do Seminarium w Pelplinie w lipcu 1952 roku - już po terminie. Nie został więc przyjęty.

W życiorysie z 1953 roku pisał: Obecnie jestem studentem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku [Wrzeszczu na Wydziale Chemii (IX 1952 do VI 1953]. Jestem na utrzymaniu matki, będącej kierownikiem Punktu Sprzedaży Detalicznej w Gręblinie. Idąc na głosem Bożym pragnę studiować teologię. Po ukończeniu pierwszego roku studiów przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 stycznia 1959 roku podczas Mszy Świętej w kościele katedralnym. W seminarium był prefektem chorych i zajmował się ogrodem.

Prymicje odprawił w niedzielę 25 stycznia 1959 roku w kościele parafialnym w Wielkim Garcu.

Ks. Franciszek był najpierw od 1 lutego 1959 roku wikariuszem parafii w Chojnicach. 22 grudnia 1961 roku został mianowany rektorem kościoła szkolnego w Chojnicach. Przed egzaminem proboszczowskim opinię wystawił 30 sierpnia 1963 roku proboszcz i dziekan chojnicki, ks. dr Arkadiusz Liss. Pisał: Jako wikariusz okazywał wielkie zainteresowanie w pracy duszpasterskiej. Zawsze chętny i obowiązkowy. Prowadził koło ministrantów i młodzież męską i żeńską, której poświęcił serce i włożył wielki wkład swej pracy. Regularnie urządzał nabożeństwa dla nich i wygłaszał konferencje. Jako katecheta w szkole podstawowej i technikum systematycznym nauczaniem zyskał sobie młodzież szkolną. Dlatego po odejściu Księdza Prefekta Liceum Ogólnokształcącego … Biskup Ordynariusz polecił prowadzić mu szkoły średnie i zlecił opiekę nad kościołem gimnazjalnym. Zatem od grudnia 1961 r. oddaje się w pełni wychowaniu młodzieży szkół średnich i dalej prowadzi Czcicielki Maryji. Umiał w tym krótkim czasie zrealizować zaległości pozostawione po odbudowie wieży w kościele gimnazjalnym. Sprawił Drogę Krzyżową do kościoła gimnazjalnego. Wypełnia dodatkowo pomoc w pracy parafialnej. Jego stosunek do Władzy Kościelnej i Przełożonych jest zawsze kapłański, stosunek do kolegów poprawny.

Od 8 marca 1966 roku został mianowany wikariuszem parafii w Chełmży.

Ks. Fanciszek pisał 2 czerwca 1967 roku prośbę o powierzenie mu parafii we Wtelnie w dekanacie fordońskim. Ponownie pisał 7 sierpnia 1967 roku; tym razem o parafię w Czarżu. Od 30 września 1967 roku został administratorem parafii w Czarżu w dekanacie bierzgłowskim. Przyjął ją z rąk przechodzącego na emeryturę ks. Jana Grzembki.

Był referentem ds. sztuki kościelnej dla dekanatu bierzgłowskiego od 14 stycznia 1976 roku. Proboszczem parafii w Czarżu od 24 lutego 1976 roku.

Dnia 3 kwietnia 1981 roku prosił o zezwolenie na zaoczne studia magisterskie i licencjackie na Wydziale Teologicznym Papieskiego Studium Teologicznego w Poznaniu. Otrzymał zezwolenie biskupa Zygfryda Ignacego Kowalskiego.

Wicedziekanem dekanatu bierzgłowskiego zostsł 1 maja 1981 roku.

Licencjat z teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu 1 grudnia 1982 roku; praca pt. Bóg jako najwyższa miłość w pismach ks. Franciszka Sawickiego. Zezwolenie na studia policencjackie w Poznaniu otrzymał od biskupa Mariana Przykuckiego 18 kwietnia 1983 roku.

23 sierpnia 1984 roku został dziekanem dekanatu bierzgłowskiego.

Doktorat teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu obronił 26 kwietnia 1985 roku na podstawie rozprawy pt. Życie ludzkie w myśli ks. Franciszka Sawickiego. Studium nad doświadczeniem religijnym ludzkości jako źródło refleksji filozoficznej.

25 marca 1992 roku stał się kapłanem diecezji toruńskiej.

16 września 1992 roku został diecezjalnym wizytatorem w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Toruńskiej dla Grudziądzkiego Ośrodka Dokształcania Katechetycznego.

Kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Toruńskiej został mianowany 16 listopada 1992 roku.

Dziekanem dekanatu bierzgłowskiego był do 2 grudnia 2001 roku, kiedy to parafia Czarże znalazła się w nowo utworzonym dekanacie unisławskim.

Ks. Franciszek był m.in. członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Chełmińskiej, a potem Diecezji Toruńskiej. Był w składzie Komisji Roboczej ds. Duchowieństwa Pierwszego Synodu Diecezji Toruńskiej.

Ukończywszy 75. rok życia, poprosił 29 kwietnia 2008 roku o przesunięcie czasu odejścia na emeryturę do lata 2009 roku. Biskup Toruński, odpowiadając 30 kwietnia 2008 roku, odłożył podjęcie decyzji do czerwca 2009 roku.

Dekretem z 7 czerwca 2009 roku został zwolniony z urzędu proboszcza parafii w Czarżu z dniem 1 sierpnia 2009 roku i przeniesiony w stan spoczynku. Ks. Franciszek został rezydentem w parafii w Pączewie w diecezji pelplińskiej.

Umarł 8 lutego 2023 w Pączewie. Eksporta do kościoła parafialnego w Pączewie miała miejsce we wtorek 14 lutego 2023 roku. Msza Święta o godz. 1800. Pogrzeb odbył się w środę 15 lutego 2023 roku o godz. 1100 w Wielkim Garcu pod przewodnictwem biskupa toruńskiego dra hab. Wiesława Andrzeja Śmigla; kazanie wygłosił proboszcz miejscowy ks. dr Wojciech Gruba. Ciało śp. księdza Franciszka Kamrowskiego zostało złożone do grobu w Wielkim Garcu.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela: godz. 8:30, 11:00

Dni powszednie: godz. 18:00

BIURO PARAFIALNE

Dni powszednie: po Mszy św. lub indywidualne umówienie się
Niedziela: nieczynne

Spowiedź

Przed każdą Mszą św.